Fragment książki Dzieje kultury brytyjskiej

Wojciech Lipoński

Homoseksualizm

Pojęcie homoseksualizmu pojawiło się w języku angielskim jako neologizm w 1869 r. Do 1885 r. prawo brytyjskie nie zajmowało się tą kwestią, która jednak dojrzewała podskórnie i wkrótce eksplodowała serią afer i towarzyskich skandali. Prawo ścigało jednak uprawiających sodomię. Od 1800 do 1861 r., gdy zniesiono karę śmierci za sodomię, zdążono powiesić za jej uprawianie 80 osób.

Nie dostrzegano natomiast i praktycznie nie widziano zagrożenia w homoseksualizmie kobiet, zwłaszcza z tzw. towarzystwa. Kobiety w społeczeństwie wiktoriańskim były traktowane jako bierny przedmiot seksualnej aktywności mężczyzn, gdy więc okazywały intensywniejsze uczucia wobec siebie, najczęściej nie znajdowano w tym nic specjalnie zdrożnego, a przede wszystkim nic zagrażającego dominacji roli mężczyzn. Stąd przypatrywano się lesbijkom bardziej z pobłażaniem niż ze zgorszeniem.

Inaczej miała się sprawa z homoseksualizmem męskim. Odkryty u osoby publicznej, kompromitował ją, udowodniony wojskowemu powodował usunięcie z armii bez względu na rangę. O liberalizację tego nastawienia upominał się Jeremy Bentham. Tymczasem rozwijał się podziemny światek prostytucji męskiej, do której wciągano chłopców świadczących usługi pedofilom. Pojawiła się literatura o tematyce homoseksualnej. Pierwsza anonimowa powieść tego typu ukazała się w 1881 r. i nosiła tytuł The Sins of the Cities of the Plain, or the Recollections of a Mary-Ann. With Short Essays on Sodomy and Tribadism (Grzechy miast na nizinach albo wspomnienia Marii-Anny z krótkimi esejami o sodomii i trybadyzmie, tj. o odmianie stosunków homoseksualnych kobiet naśladujących stosunki heteroseksualne).

Homoseksualiści, korzystając ze swobody druku, otwarcie upominali się o swoje prawa. W 1883 r. John Addington Symmonds w rozprawce A Problem in Greek Ethics (Problem greckiej etyki) odwołał się do homoseksualizmu starożytnych, naturalnego i nieusuwalnego z ludzkiej rzeczywistości i domagającego się również dzisiaj tolerancji. W 1891 r. opublikował pracę sugerującą już bez antycznych aluzji podobne zasady moralne jako dopuszczalne współcześnie (A Problem in Modern Ethics). Tymczasem Parlament, zaniepokojony narastaniem napięcia wokół kwestii homoseksualizmu, uchwalił w 1885 r. poprawkę do Criminal Law, w której uznał stosunek między mężczyznami za przestępstwo podlegające karze więzienia. W 1889 r. policja odkryła przy Cleveland Street w Londynie dom publiczny dla homoseksualistów. Opis podziemia homoseksualnego, ale także transwestytycznego znalazł się w wydanej ok.1890 r. na poły pornograficznej, anonimowej powieści Teleny. Jej współautorstwo przypisuje się niekiedy Oscarowi Fingalowi O’Flaherty Wilde’owi, pisarzowi pochodzenia irlandzkiego, który stał się bohaterem najgłośniejszej afery homoseksualnej ery wiktoriańskiej w 1895 r.

U szczytu swego literackiego powodzenia Wilde poznał lorda Alfreda Douglasa, syna reformatora boksu Johna Sholto Douglasa markiza de Queensbury. Markiz oskarżył publicznie Wilde’a o stosunki homoseksualne z jego synem, czemu Wilde publicznie zaprzeczył i skierował sprawę do sądu. Tymczasem sąd, opierając się na poprawce do Criminal Act z 1885 r., skazał Wilde’a na 2 lata więzienia, które odsiedział w Reading (1895-97). Pobyt w więzieniu spowodował załamanie psychiczne i przyspieszył śmierć pisarza, krótko po uwolnieniu. Zdążył co prawda napisać jeszcze 2 teksty, mające duże znaczenie dla zrozumienia jego życia i twórczości. Pierwszy to sławny list do Douglasa–De profundis, nawiązujący do pierwszych słów Psalmu 130 („Z otchłani nawołuję ku Tobie, Panie”). List, napisany w 1897 r., doczekał się pełnej publikacji dopiero w 1962. Wyrażał głębokie upokorzenie i skrajny ból psychiczny, jakich zaznał Wilde w więzieniu. Drugi utwór to Ballada o więzieniu w Reading (The Ballad of Reading Gaol, 1898).

Przypadek Wilde’a wywołał nie tylko skandal publiczny, ale skłonił lekarzy i psychiatrów do zajęcia się problemem homoseksualizmu nie tylko w kategoriach moralności. Siedmiotomowa praca lekarza Havelocka Ellisa, zatytułowana łącznie Studies in the Psychology of Sex (1897-1928), ukazała to zjawisko jako złożony problem psychobiologiczny. Wywołała ostre kontrowersje, ale jako pierwsza utorowała drogę do pełniejszej naukowej analizy zjawiska. Havelock wprowadził m.in. pojęcie seksualnej odmienności–sexual inversion.

Wróć do czytelni

DZIEJE KULTURY BRYTYJSKIEJ

Książka przedstawia całościowe spojrzenie na dorobek kulturowy krajów Wielkiej Brytanii w chronologicznej całości. Na równych prawach prezentowane są więc kultury Anglii, Walii, Szkocji i Kornwalii. Jest to największe i najpełniejsze opracowanie kultury brytyjskiej w języku polskim. Ksiażka napisana jest przystępnym językiem, a jej lektura to prawdziwa przyjemność.

PROMOCJE TYGODNIA (do 15 grudnia) RSS - promocje tygodnia

Biochemia

Najnowsze informacje z biochemii w ujęciu fizjologicznym w nowym podręczniku opracowanym przez zespół tych samych autorów, co popularna "Biochemia" Stryera.

Copyright © 1997-2024 Wydawnictwo Naukowe PWN SA
infolinia: 0 801 33 33 88