Zima wasza, wiosna nasza
Najnowsza historia Polski pióra Andrzeja Paczkowskiego
Niewola i walka
Bez względu na to, jaki jest i będzie bieg wydarzeń w Polsce i na świecie, wydaje się zupełnie oczywiste, iż w 1989 r. zakończyła się pewna epoka w dziejach państwa i narodu. Zakończył też żywot - przynajmniej w tym kształcie, w jakim powstał po zakończeniu II wojny światowej - imperialny system z centrum dyspozycyjnym w Moskwie, budowany na podstawie ideologii marksistowskiej.
Gdy zaczynał się wiek XX, Polski nie było na mapie świata...
...gdy dobiegał końca, znajdowała się w stanie kolejnej głębokiej przemiany.[...] Droga przez wiek XX była trudna, wymagała od Polaków i współmieszkających z nimi narodów, woli i umiejętności walki z przeciwnościami zarówno wewnętrznymi, jak i zewnętrznymi. Stulecie to było przede wszystkim naznaczone traumą okupacji nazistowskiej i sowieckiej oraz pozostawaniem przez dziesięciolecia pod kontrolą dyktatorskiego państwa, którego twórcy i późniejsi zarządcy wiele obiecywali, ale w istocie wiedli na pobocza nowoczesności i trzymali kraj z dala od demokracji.
Materiały archiwalne z lat wojny, okupacji, PRL i III Rzeczypospolitej
Dokumenty, fragmenty nagrań dźwiękowych, zdjęcia, plakaty i ulotki z lat wojny, okupacji, PRL i III Rzeczypospolitej znajdą Państwo na płycie CD dołączonej do specjalnego wydania książki Pół wieku dziejów Polski.
Profesor Andrzej Paczkowski (ur. 1938), absolwent Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego; pracownik naukowy Polskiej Akademii Nauk, obecnie w Instytucie Studiów Politycznych; członek Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej.