Fragmenty książki Zarządzanie projektami

Marek Pawlak

Pojęcie inżynierii systemów

Inżynieria systemów integruje różne dziedziny wiedzy i specjalistów do postaci zespołu, oferując ustrukturalizowany proces projektowania, budowy i eksploatacji systemu. Inżynieria systemów bierze pod uwagę zarówno wymagania biznesowe, jak i techniczne wszystkich grup interesów i ma na celu dostarczenie produktu wysokiej jakości zaspokajającego potrzeby użytkowników”.

System (produkt) jest tu rozumiany tradycyjnie jako zbiór różnych elementów, które wspólnie produkują rezultat, jaki nie mógłby być zaoferowany przez poszczególne elementy działające niezależnie. Elementami lub częściami systemu mogą być ludzie, elementy fizyczne, software, budowle, polityki, dokumenty, czyli wszystkie elementy, które są niezbędne do osiągnięcia wymaganych rezultatów. W skład rezultatów wchodzą cechy jakościowe, własności, charakterystyki, funkcje, zachowania i inne efekty pracy. Wartość dodana przez system jako całość, oprócz wartości dodanej przez poszczególne elementy, jest kreowana głównie przez relacje między częściami i wynika z tego, jak części są między sobą powiązane.

Na konferencji INCOSE w 1998 roku John S. MacDonald tak charakteryzował tworzenie rozwiązań w ramach inżynierii systemów: „Jedną rzeczą, która fascynowała mnie w technice ogólnie, a w inżynierii systemów w szczególności, jest angażowanie niezwykłej kreatywności. Zawsze wierzyłem, że ten, kto uprawia ten zawód, w szczególności ten, kto tworzy dzieła techniczne, osiąga poziom kreatywności, który bez wątpienia jest na poziomie kreatywności artystów, którzy inspirowali duszę ludzi za pomocą swoich dzieł. Jednak generalnie rzecz biorąc inżynierowie nie są traktowani w ten sposób. Most jest tylko mostem, samolot jest tylko samolotem, a elegancja i piękno programu komputerowego zazwyczaj nie są dostrzegane. Istotnie, kreatywność w tych rzeczach w wielu przypadkach nie wyraża się w pewnej oczywistej elegancji, którą każdy może dostrzec i podziwiać, ale w samej egzystencji tych rzeczy. Samoloty, samochody, telefony, komputery, Internet (tę listę można by kontynuować) istnieją, ponieważ twórcze talenty inżynierów umożliwiły znalezienie sposobu powołania ich do życia przy wykorzystaniu szeregu zasobów ograniczonych w sensie zarówno finansowym, jak i materialnym.

Jeśli myślimy o kreatywności w technice, to skłaniamy się do poszukiwania podobieństw między kreowaniem dzieł inżynierskich i kreowaniem dzieł przez artystów, tak jak je rozumiemy w normalnym kontekście. Dla kogoś, kto może docenić ich estetykę, doskonałe dzieło inżyniera jest jak piękny obraz, wybitna rzeźba czy symfonia Mozarta. Ale są tu także różnice. Dzieła inżynierów mają być używane, a nie tylko podziwiane. Mają one zaspokajać potrzeby użytkownika. Są one także rezultatem pracy zespołowej; rzadko są one kreatywną inspiracją pojedynczej osoby i nigdy nie są implementowane przez jedną osobę. We wszystkich przypadkach celem jest wykreowanie systemu przy ograniczeniach czasowych i finansowych oraz wszystkich tych ograniczeniach, jakie narzuca rzeczywistość. Nie zawsze udaje się ten cel osiągnąć. Dlatego sztuka i inżynieria są różnymi dziedzinami, ale w obu występuje poczucie estetyki, które jest źródłem przyjemności i satysfakcji dla tych, którzy w kreowaniu uczestniczą”.

Wróć do czytelni

Zarządzanie projektami

Książka stanowi systemowe ujęcie problematyki zarządzania projektami. W przeciwieństwie do większości dostępnych na rynku pozycji, nie odwołuje się do przykładów konkrentych branż, lecz wprowadza w organizacyjne aspekty zarządzania projektami, co wpływa na jej uniwersalny charakter.

PROMOCJE TYGODNIA (do 15 grudnia) RSS - promocje tygodnia

Biochemia

Najnowsze informacje z biochemii w ujęciu fizjologicznym w nowym podręczniku opracowanym przez zespół tych samych autorów, co popularna "Biochemia" Stryera.

Copyright © 1997-2024 Wydawnictwo Naukowe PWN SA
infolinia: 0 801 33 33 88