Fragmenty książki Psychologia terroryzmu

John Horgan

ANALIZA ZACHOWANIA TERRORYSTY

Główne czynniki wpływające na wybór celu

W tym samym czasie, w którym przeprowadzane były te otwarcie inspirowane celami politycznymi ataki na miejscowości turystyczne, w mieście Ordizia w północnej Hiszpanii członkowie ETA zastrzelili szefa firmy budowlanej – Isidro Usabiagę. Kule trafiły go w twarz, brzuch i nogę, kiedy wracał do domu z lokalnej fiesty. Strzelanina ta nie była powiązana z atakami na miejscowości turystyczne. Miejscowi urzędnicy stwierdzili wtedy, że Usabiaga stał się celem ETA z powodu odmowy zapłacenia tzw. Podatku rewolucyjnego, jednej z wielu metod zbierania pieniędzy przez ETA przez ich wymuszanie.

Atak ten ilustruje inny aspekt przemocy terrorystycznej. W tym przypadku chodziło nie o cele polityczne (choć może ogólnie o wzbudzenie strachu), ale o wewnętrzne potrzeby organizacji, a konkretnie potrzebę zebrania pieniędzy. Na podstawie tych przykładów możemy zidentyfikować dwa główne czynniki wpływające na wybór celu działań terrorystycznych:

  • kontekst polityczny,
  • naciski organizacyjne.

Ekonomia organizacji terrorystycznej

Prowadzenie skutecznej organizacji terrorystycznej dużo kosztuje. Według oszacowań, PIRA, by móc utrzymać swoją organizację, musi posiadać roczne przychody w wysokości kilku milionów funtów. Inne mniejsze organizacje terrorystyczne mają mniejsze potrzeby finansowe. Jednak zaopatrzenie w broń, wsparcie różnej rangi członków itp. zawsze jest źródłem problemów finansowych i logistycznych. PIRA rozwinęła wyszukaną gamę działań, których celem było zbieranie pieniędzy. Konkretny przykład dotyczy „przejażdżki z giwerą” – dostarczania za opłatą uzbrojonej ochrony, wykorzystywanej w międzynarodowym przemycie narkotyków, papierosów, praniu ropy1 oraz programach prania pieniędzy w Stanach Zjednoczonych, Irlandii Północnej i Republice Irlandii. Te ostatnie obejmują zakup legalnych przedsiębiorstw za nielegalnie otrzymane fundusze. Przedsiębiorstwa takie mogą być następnie prowadzone jako firmy handlowe, przynosząc „legalnie” zyski, które z powrotem trafiają do organizacji terrorystycznej. Przedsiębiorstwa te mogą być też wykorzystywane w celu maksymalizacji przychodów i unikania podatków, a następnie „ściągane na dno”, porzucane i/lub odsprzedawane.


1Pranie ropy – ang. Diesel laundering, nielegalne działania polegające na usuwaniu barwników z paliw i niektórych olejów opałowych przeznaczonych do użytku w rolnictwie lub gospodarce morskiej. Paliwa te barwi się dla oznaczenia, że nie podlegają one ocleniu i że nie mogą być stosowane do pojazdów mechanicznych jeżdżących po drogach. Efektem „prania ropy” jest paliwo o normalnych parametrach, jednak znacznie tańsze (przyp. tłum.).

Wróć do czytelni

Psychologia terroryzmu

Psychologia Terroryzmu Książka prezentuje krytyczną analizę obecnego stanu wiedzy i badań dotyczących psychologii terroryzmu. Autor rozważa terroryzm jako proces i bada jego 3 główne fazy.

PROMOCJE TYGODNIA (do 15 grudnia) RSS - promocje tygodnia

Biochemia

Najnowsze informacje z biochemii w ujęciu fizjologicznym w nowym podręczniku opracowanym przez zespół tych samych autorów, co popularna "Biochemia" Stryera.

Copyright © 1997-2024 Wydawnictwo Naukowe PWN SA
infolinia: 0 801 33 33 88