Fragmenty książki Metafizyka moralności

Immanuel Kant

Przeczytaj fragment ksiązki Immanuela Kanta Metafizyka moralności i sprawdź, co myśli on o:

  • kopiowaniu książek (polecane w szczególności kserującym)

    (...) Ktoś kopiujący dzieło wszakże wydaje się być rzecznikiem autora (...), ale nie posiadając stosownego upoważnienia (...) dopuszcza się on przestępstwa wobec wynajętego przez autora (...) wydawcy, ponieważ przywłaszcza sobie korzyści.

  • pieniądzu (polecane w szczególności nabywającym)

    (...) jest on tedy [pieniądz] środkiem znajdującym się w powszechnym użyciu, służącym ludziom do wzajemnej wymiany ich trudu, zwanego pracą.

  • dobrym imieniu (polecane w szczególności politykującym)

    (...) wszelkie próby naruszenia pośmiertnej pamięci przez rozpuszczanie fałszywych a niepochlebnych pogłosek zawsze budzą niesmak, nawet wówczas, gdy oskarżenia nie są zupełnie bezpodstawne (...). Ataki na osobę nieobecną, ba – nieżyjącą już przecież – która nijak nie może się obronić, szczególnie gdy nie ma się pewności, że są one słuszne – to wyraz małoduszności.

  • przyziemnych uciechach (polecane wszystkim)

    Czy użytek, jaki ludzka osoba czyni z własnej zdolności płciowej, podlegać może ograniczeniom przez wzgląd na jakieś obowiązujące zasady, czy też wolno jej (...) korzystać ze swych atrybutów płciowych w sposób wybujały gwoli przysporzenia sobie zwierzęcej rozkoszy (...)?

Wróć do czytelni

Metafizyka moralności

Metafizyka moralności to spojrzenie Kanta na zagadnienia teorii prawa, ze szczególnym uwzględnieniem problematyki wolności. Książka ta stanowi kwintesencję europejskiego (kontynentalnego) pojmowania wolności i wynikających z niej praw i obowiązków.

PROMOCJE TYGODNIA (do 15 grudnia) RSS - promocje tygodnia

Biochemia

Najnowsze informacje z biochemii w ujęciu fizjologicznym w nowym podręczniku opracowanym przez zespół tych samych autorów, co popularna "Biochemia" Stryera.

Copyright © 1997-2024 Wydawnictwo Naukowe PWN SA
infolinia: 0 801 33 33 88